Aktualnosti

DRUGI BUVLJAK U ŠKOLI “Green friday”

Objavljeno 08. siječnja 2025.

29.11.2024. smo u jeku Crnog petka i svih rasprodaja u školi organizirali drugi buvljak po redu ove školske godine i proveli jedan Green friday razmjenjujući odjeću i modne dodatke. 

U toplom holu ŠMID-a, uz ugodan ambijent jazz ritma, održao se sajam razmjene odjeće “Eko dan u ŠMID-u”. Učenici i profesori, svjesnim čišćenjem ormara, dobrovoljno su donijeli odjeću za koju smatraju da im više ne treba i da može naći bolji dom. Veliki je broj ljudi sudjelovao u stvaranju ovog sjajnog buvljaka. 

Na ideju je došla školska knjižničarka Ksenija Banović. Ona je kroz razmjenu odjeće s kolegicama u zbornici odlučila uključiti veći broj ljudi, dovodeći ovo na viši stupanj. “Jako spontano je sve to krenulo među kolegicama iz zbornice. Onda smo to orkestrirale, ispalo je lijepo druženje…”. Smatra da knjižnica, uz mirno mjesto za učenje, treba biti i ugodan prostor s ovakvim događajima. “Do knjige preko razmjene odjeće.”

Pitali smo učenike škole što misle o tom našem buvljaku. Jako im se sviđa koncept donesi – uzmi te misle da je poprilično kreativno i simpatično. Svjesni su da je tekstilna industrija nažalost drugi najveći zagađivač okoliša u svijetu, no otkrili smo da ne kupuju toliko svjesno. “Ako je skuplje, onda razmišljam. No, ako je jeftino – onda samo kupim.” 

Profesorica Marija Kasum obavijestila nas je o svojoj ideji da se sajam razmjene odjeće proširi na druge škole kako bismo ih osvijestili o tekstilnom zagađenju. “Htjeli bismo biti vodeći primjer nekoj promjeni na bolje.”

Pridružite nam se u još većem broju 22.4.2025. na sajmu razmjene odjeće u dvorištu škole , povodom Međunarodnog dana planeta Zemlje!

Tekst: učenice Ines Prester i Mika Žokalj, 4.c

Podijeli
Pošaljite svojim prijateljima ili podijelite na drušvenim mrežama: