U emisiji HTV-a Kod nas doma predstavili su se učenici jedne zagrebačke škole koji su napravili slikovnicu za slijepu i slabovidnu djecu.

U emisiji HTV-a Kod nas doma predstavili su se učenici jedne zagrebačke škole koji su napravili slikovnicu za slijepu i slabovidnu djecu.

Znate kako se današnjoj djeci predbacuje da su ovakva ili onakva. Nikad dovoljno dobra. Sve dok nas ne iznenade i zadive umijećem, suosjećanjem, idejama. Tako u Školi za modu i dizajn nastoje stvarati uvjete za poticanje kreativnosti. Trenutačno izrađuju slikovnice za slijepu i slabovidnu djecu.

– Inspirirala me jedna prekrasna slikovnica Lawrencea Schimela, pod nazivom ”Baš imam sreće” koja govori o dječaku koji ima brata te koji može čitati i kad mama ugasi svijetlo, dakle dječak je slijep i taj nazovimo hendikep je pretvoren u supermoć. I ta mi se perspektiva zapravo jako dopala – kako stvari možemo gledati i na drugačiji način. Morali smo dosta toga i proći da se uživimo u ulogu slijepe i slabovidne osobe, rekla je knjižničarka Ksenija Banović.

– Krzno, koža, to je vuna, pletivo…Osjećaj je drugačiji dok ne znaš kako izgleda, govori Laura Lukinović.

– A naša nastavnica hrvatskog i književnosti je osmislila divne priče kako smo se odijevali kroz tisućljeća – od početka, od pećine kad smo krenuli s kožom i krznom do današnje sintetike, kaže Banović.

Integralnu verziju slikovnice učenici snimaju kao zvučnu knjigu. Moći će se očitati putem QR koda.

– Upoznali su se i s brajicom, s pismom slijepih i sada znaju da je desni dio taktilni, a lijevi za brajicu i za tisak. Bili smo i u Tiflološkom muzeju, ističe Banović.

– Samo onako da vidim proces kako se stvara slikovnica i jako mi je zanimljivo, rekla je Kristina Zajec.

– Kroz jednu zanimljivu priču jednoj ciljnoj skupini kojom se inače ne bavimo zapravo smo učenicima osvijestili mnoge druge stvari kao što su prihvaćanje različitosti i to da možda u ovo današnje izazovno doba kad im je mentalno zdravlje okrhnuto, da shvate da možda njihovi problemi nisu najveća, dodaje Banović.

U Art-kinu na programu dva filma prilagođena slijepim i slabovidnim te gluhim i nagluhim osobama

Sudjelovali i na državnoj smotri

– Škola za modu i dizajn uistinu ima i kreativne nastavnike i kreativne učenike, a čitanje kao i posvuda malo šteka, ali ja uvijek volim doći do čitatelja okolo naokolo pa na mala vrata, navući ih na čitanje a da toga nisu ni svjesni, kaže Banović.

Tako su prije nekoliko godina sudjelovali na državnoj smotri s kolekcijom inspiriranom pričama Ivane Brlić Mažuranić.

– Da bi osmislili tu kolekciju oni su ipak trebali pročitati priče I.B.Mažuranić koje im na prvu nisu bile baš tako zanimljive, a poslije su uronili u njih i to se baš vidi na toj kolekciji koja zaista baš pršti tom atmosferom iz Brlićkinih priča, naglašava Banović.

Modna kolekcija „odijelo za čitanje“ nastala je u suradnji s knjižnicama Grada Zagreba.

– Dakle dolazili su im u njihovu radionicu u kojoj šivaju učenici suvremene autorice. Čitale su im dok su oni čitali, dok su izrađivali svoje modele i inspirirani njihovim tekstovima, nastala je modna kolekcija Odijelo za čitanje. Zapravo inspirirana romanom Pjevač u noći Olje Savičević. Lik ima odijelo za pisanje, a učenici su napravili Odijelo za čitanje, vrlo kreativno i ta revija nema gdje se nije pokazala i na neki način zaista diže ugled škole kao škola u kojoj zaista rade mali kreativci, zaključuje Banović.

Autor: Eli Lazarova Sladić/L.P./Kod nas doma/HRT

Cjelovitu objavu pogledajte na stranici s koje je tekst preuzet: Kako je biti slijep, otkrili učenici izradom slikovnice s brajevim pismom – HRT

Podijeli
Pošaljite svojim prijateljima ili podijelite na drušvenim mrežama: